Nasi goście
Ewa Sułek – historyczka sztuki, kuratorka, pisarka, autorka książek „Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie” i „Zwierzęta, które zjadły swoich ludzi”, nagradzanych opowiadań i sztuk teatralnych. Obecnie przebywa na stażu podoktorskim w Davis Center For Russian and Eurasian Studies na Uniwersytecie Harvarda. Razem z artystą Pawłem Zarębą założyła i prowadzi Ośrodek Sztuki Lescer w Zalesiu Górnym pod Warszawą.
Rezydencja w ramach Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Fot. Edyta Dufaj
Krzysztof Fedorowicz – ur. 1970, autor wierszy, esejów, reportaży oraz powieści. Debiut prasowy: 1989 – „Nadodrze”. Publikował w „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Czasie Kultury”, Borussii. Laureat Nagrody Promocyjnej w Konkursie Literacki im. Georga Trakla, Konkursie Literackim Młodych Twórców Tygodnika Powszechnego i wielu innych. Jest czterokrotnym Laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2021 znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike – za powieść Zaświaty.
Rezydencja w ramach Programu Rezydencji Poetyckich „Wisława Szymborska Poetry Residencies – Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation”.
Fot. Edyta Dufaj
Adrian Tujek – urodził się na Pomorzu Zachodnim. Laureat m. in. Połowu Biura Literackiego i wyróżniony w konkursie im. Jacka Bierezina. Wydał dwie książki poetyckie: „Niebieskie nie schnie” (WBPiCAK, 2019) i „Pierwsza wizyta tamburynu w Alpach” (Wydawnictwo J, 2022). Uczestnik dwuletnich warsztatów pisania prozą w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu prowadzonych przez Jacka Bieruta. Z zawodu adwokat, prowadzi kancelarię i wykłada prawo. W wolnych chwilach podróżuje, najczęściej zdobywając szczyty górskie. Pracuje nad kolejną poezją i pierwszą prozą. Mieszka we Wrocławiu.
Rezydencja w ramach III edycji programu rezydencyjnego realizowanego przez Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Fot. Edyta Dufaj
Radosław Jurczak – poeta, autor dwóch książek poetyckich: Pamięć zewnętrzna (Dom Literatury w Łodzi/Tłocznia Wydawnicza Ach Jo, Łódź 2016) i Zakłady holenderskie (Biuro Literackie, Stronie Śląskie-Kołobrzeg 2020). Podczas rezydencji pracował nad nowym poematem w stylu Bildungsroman. Książka ma być głosem polemicznym wobec silnego w polskiej poezji najmłodszych roczników nurtu konfesyjnego czy biograficznego; kluczowym „metatematem” projektu jest nieusuwalna problematyczność biografii jako materiału literackiego oraz „wyznania” czy „jednostkowego doświadczenia” jako kategorii artystycznych. Planowany utwór stanowić ma tematyczną kontynuację Zakładów holenderskich, których głównym zagadnieniem był filozoficzny problem determinizmu, wolności woli i odpowiedzialności ludzi za ich czyny i wybory.
Fot. Edyta Dufaj
Waldemar Bawołek – opublikował dziesięć książek, ostatnia ukazała się w 2022 roku: „Skrawki dla Iriny (wyd. Czarne. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia: w 2015 za powieść To co obok, w 2018 za powieść Echo słońca oraz w 2021 za zbiór opowiadań Pomarli (nagroda główna). Pomarli przynieśli także Bawołkowi nominację do Nagrody Literackiej Nike.
Partner projektu: ERGO Hestia. Współpraca: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Fot. Edyta Dufaj
Joanna Guzik – poetka pochodząca z Łodzi. Autorka siedmiu tomików poezji: „Miłość z wczorajszym oddechem” (Wing, 2001), „Mieszkamy na dnie oceanu” (Biblioteka, 2002), „Pół etatu ciszy” (Biblioteka, 2007), „Syntetyczne pole kwiatów’ (Papierowy Motyl, 2016), „Ciało obce” (Papierowy Motyl, 2019), „Pociąg do Egostanu” (Papierowy Motyl, 2020); „Cztery koma zając” (Papierowy Motyl, 2021). W tym roku ukaże się kolejny zbiór wierszy. Laureatka kilku konkursów poetyckich. Poetka upust swojej wyobraźni przekłada również na tekstylia, nawiązując do historii swojego miasta, czyli włókiennictwa. Nawiązuje do surrealizmu, bawi się słowem, nie bojąc się poruszać trudnych tematów.
Poetry Residencies 2022 | Współpraca: Jerzy Peterkiewicz Educational Foundation.
Fot. Edyta Dufaj
Oksana Zabużko (1960) – jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. W Polsce ukazały się powieści „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów” (2012), zbiór opowiadań „Siostro, siostro” (2007) i wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013) oraz „Planeta Piołun” (2022). W 2013 r. za Muzeum porzuconych sekretów otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Do lutego 2022 mieszkała w Kijowie. Wybuch wojny 24 lutego 2022 zastał ją w Polsce, gdzie uczestniczyła w trasie promocyjnej „Planety Piołun”.
Fot. Edyta Dufaj
Ilona Witkowska – poetka; autorka książek splendida realta (WBPiCAK, 2012), Lucyfer zwycięża (Ha!art, 2017) i gdzie są moje dzieci? (Papier w dole/Katalog press, 2021); współautorka scenariusza do etiudy Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta w reżyserii Jagody Szelc (Erotica 2022, Netflix, 2020) i jedna z autorek projektu Nieswojość (Warstwy, 2019); mieszka w Sokołowsku.
Rezydencje u Szymborskiej 2022 | Partner projektu: Wrocławski Dom Literatury.
Fot. Edyta Dufaj
Damian Kowal – ur. 1990 w Legnicy. Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową, filozofię. Robił w życiu wiele rzeczy – pracował w muzeum, w sklepie, marketingu, zajmował się edukacją ekologiczną. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności w tymże. Wydał książki z wierszami „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” (Łódź, 2016) oraz „Pieśni” (nagroda główna w konkursie Nowy Dokument Tekstowy, Łódź/Kraków, 2020), publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze”, „Stonerze Polskim”. Za wydany „Najmniejsze przeboje” otrzymał III Nagrodę na XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza 2017 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2016 oraz był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2017 w kategorii debiut roku. Za projekt powieści „Ćwirowidło” dostał nagrodę główną w konkursie Proza Nieobca, książka ukaże się w 2023 roku.
Rezydencje u Szymborskiej 2022 | Partner projektu: Wrocławski Dom Literatury.
Fot. Edyta Dufaj
Elżbieta Lipińska – poetka, prawnik, urodzona w Warszawie, mieszka we Wrocławiu. Wydała sześć książek poetyckich: „Pożegnanie z czerwienią” (Mamiko 2007), „Maj to łagodny miesiąc” (Polnord- Wydawnictwo Oskar2008), „Rejestry” (Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej 2011), „Na końcu języka” (Mamiko 2013), „Kamienie” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza 2017), „O obrotach” (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów 2021). Laureatka kilku konkursów poetyckich. Jej wiersze ukazywały się m.in. w czasopismach: Autograf, Red, Fraza, Cegła, Wakat, Odra, Portret, Gazeta Wyborcza, Rita Baum, Helikopter.
Rezydencje u Szymborskiej 2022 | Partner projektu: Wrocławski Dom Literatury.
Fot. Edyta Dufaj
Linda Del Sarto – nauczycielka, poetka, tłumaczka, jest autorką przekładów z języka polskiego na język włoski. Tłumaczyła m.in. „Czarną Piosenkę” Wisławy Szymborskiej, „Wierszyki rodzinne” Michała Rusinka, wywiady z Adamem Zagajewskim i „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka.
Partner projektu: ERGO Hestia. Współpraca: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Fot. Edyta Dufaj
Mikołaj Łoziński – pisarz, z wykształcenia socjolog. Debiutował powieścią „Reisefieber”, za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Za „Książkę” uhonorowany Paszportem POLITYKI w 2011 r. Wydana w 2019 r. powieść „Stramer” trafiła do finału nagrody Angelus. Ojciec bliźniaków. Mieszka w Warszawie.
Partner projektu: ERGO Hestia. Współpraca: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii. .
Fot. Edyta Dufaj
Natalia Belczenko – ukraińska poetka i tłumaczka. Mieszka w Kijowie. Absolwentka Wydziału Filologicznego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Autorka dziewięсu książek poetyckich. Jej poezję tłumaczono na niemiecki, francuski, angielski, bułgarski, koreański, holenderski, polski, litewski, łotewski, hebrajski. Publikacje poetyckie – w czasopismach następujących krajów: Ukraina, Rosja, Polska, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Francja, Ameryka, Bułgaria, Holandia, Wielka Brytania, Łotwa.
Joanna Ostrowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (2021).
Rezydencje Literackie 2021 | Partner projektu: ERGO Hestia. Współpraca: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Fot. Edyta Dufaj
Rezydencje Literackie 2021 | Partner projektu: ERGO Hestia. Współpraca: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
fot. Edyta Dufaj
Anna Adamowicz – ur. w 1993 r. w Lubinie. Diagnosta laboratoryjny, poetka, autorka tomów „Wątpia”, „Animalia” i „Nebula”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Dwukrotna finalistka „Połowu” (2012, 2016), nominowana do nagrody głównej w XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.
Rezydencje u Szymborskiej 2021 | Partner projektu: Wrocławski Dom Literatury
Fot. Edyta Dufaj
Agnieszka Kłos – autorka książek „Całkowity koszt wszystkiego”, „Gry w Birkenau”, „Wyższa czułość”.
Laureatka wielu stypendiów i nagród. Jej książki były nominowane, m.in., do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Literackiej Europy Środkowo–Wschodniej Angelus, zgłoszone do nagrody Paszportów Polityki, stypendium Prezydenta Wrocławia w dziedzinie literatury.
Za „Wyższą czułość” otrzymała nagrodę główną w konkursie XVII Festiwalu Złoty Środek Poezji Kutno 2021, za najlepszy debiut poetycki 2020 roku, im. Jacka Berezina. Prowadziła projekty kuratorskie w galerii Otwartej Pracowni Gepperta, „Czytelnia Gepperta”, „Wolna Amerykanka”. Od 2001 roku redagowała magazyn „Ritę Baum”, od 2004 roku będąc wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturalno – Artystycznego „Rita Baum”. Od 2012 członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Rezydencje u Szymborskiej 2021 | Partner projektu: Wrocławski Dom Literatury.
fot. Edyta Dufaj
Rezydencje u Szymborskiej 2021 | Partner projektu: Wrocławski Dom Literatury
Małgorzata Rejmer – autorka, reporterka, podróżniczka. Debiutowała powieścią
„Toksymia”. Napisała „Bukareszt. Kurz i krew” (za którą otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura oraz „Błoto słodsze niż miód” (nagrodzone Paszportem „Polityki”). W mieszkaniu Szymborskiej przebywała na miesięcznej rezydencji w lipcu 2019 w ramach współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.
Philippe Girarde – Kanadyjczyk, autor kilkunastu książek komiksowych oraz pięciu powieści dla dzieci i licznych opowiadań. Jego twórczość została doceniona nie tylko w Kanadzie, ale i w Japonii, Francji i Serbii. W mieszkaniu Szymborskiej spędził listopad 2019 w ramach programu wymiany pisarzy Miast Literatury UNESO (pobyt zorganizowany we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym).
Mikołaj Grynberg – fotograf, pisarz. Jego najważniejsze książki: „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”, „Rejwach”, „Księga wyjścia”. Nominowany do Nagrody Nike za zbiór opowiadań „Rejwach”. Autor albumów fotograficznych: „Dużo kobiet” i „Auschwitz – co ja tu robię?”. Przebywał w mieszkaniu Szymborskiej w październiku 2019.
fot. Mateusz Kubik