Nasi goście

Ilona Witkowska – poetka; autorka książek splendida realta (WBPiCAK, 2012), Lucyfer zwycięża (Ha!art, 2017) i gdzie są moje dzieci? (Papier w dole/Katalog press, 2021); współautorka scenariusza do etiudy Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta w reżyserii Jagody Szelc (Erotica 2022, Netflix, 2020) i jedna z autorek projektu Nieswojość (Warstwy, 2019); mieszka w Sokołowsku.
Fot. Edyta Dufaj

Damian Kowal – ur. 1990 w Legnicy. Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową, filozofię. Robił w życiu wiele rzeczy – pracował w muzeum, w sklepie, marketingu, zajmował się edukacją ekologiczną. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności w tymże. Wydał książki z wierszami „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” (Łódź, 2016) oraz „Pieśni” (nagroda główna w konkursie Nowy Dokument Tekstowy, Łódź/Kraków, 2020), publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze”, „Stonerze Polskim”. Za wydany „Najmniejsze przeboje” otrzymał III Nagrodę na XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza 2017 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2016 oraz był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2017 w kategorii debiut roku. Za projekt powieści „Ćwirowidło” dostał nagrodę główną w konkursie Proza Nieobca, książka ukaże się w 2023 roku. Fot. Edyta Dufaj

Elżbieta Lipińska – poetka, prawnik, urodzona w Warszawie, mieszka we Wrocławiu. Wydała sześć książek poetyckich: „Pożegnanie z czerwienią” (Mamiko 2007), „Maj to łagodny miesiąc” (Polnord- Wydawnictwo Oskar2008), „Rejestry” (Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej 2011), „Na końcu języka” (Mamiko 2013), „Kamienie” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza 2017), „O obrotach” (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów 2021). Laureatka kilku konkursów poetyckich. Jej wiersze ukazywały się m.in. w czasopismach: Autograf, Red, Fraza, Cegła, Wakat, Odra, Portret, Gazeta Wyborcza, Rita Baum, Helikopter.
Fot. Edyta Dufaj

Linda Del Sarto – nauczycielka, poetka, tłumaczka, jest autorką przekładów z języka polskiego na język włoski. Tłumaczyła m.in. „Czarną Piosenkę” Wisławy Szymborskiej, „Wierszyki rodzinne” Michała Rusinka, wywiady z Adamem Zagajewskim i „Króla Maciusia Pierwszego” Janusza Korczaka.
Fot. Edyta Dufaj

Mikołaj Łoziński – pisarz, z wykształcenia socjolog. Debiutował powieścią „Reisefieber”, za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Za „Książkę” uhonorowany Paszportem POLITYKI w 2011 r. Wydana w 2019 r. powieść „Stramer” trafiła do finału nagrody Angelus. Ojciec bliźniaków. Mieszka w Warszawie.
Fot. Edyta Dufaj
Natalia Belczenko – ukraińska poetka i tłumaczka. Mieszka w Kijowie. Absolwentka Wydziału Filologicznego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Autorka dziewięсu książek poetyckich. Jej poezję tłumaczono na niemiecki, francuski, angielski, bułgarski, koreański, holenderski, polski, litewski, łotewski, hebrajski. Publikacje poetyckie – w czasopismach następujących krajów: Ukraina, Rosja, Polska, Niemcy, Szwajcaria, Austria, Francja, Ameryka, Bułgaria, Holandia, Wielka Brytania, Łotwa.

Joanna Ostrowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (2021).
Joannę Ostrowską gościliśmy w styczniu 2022 roku w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie w ramach rezydencji, która jest wspólnym projektem Fundacji Wisławy Szymborskiej i ERGO Hestii przy współpracy z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii. Fot. Edyta Dufaj


Małgorzata Rejmer – autorka, reporterka, podróżniczka. Debiutowała powieścią
„Toksymia”. Napisała „Bukareszt. Kurz i krew” (za którą otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura oraz „Błoto słodsze niż miód” (nagrodzone Paszportem „Polityki”). W mieszkaniu Szymborskiej przebywała na miesięcznej rezydencji w lipcu 2019 w ramach współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Philippe Girarde – Kanadyjczyk, autor kilkunastu książek komiksowych oraz pięciu powieści dla dzieci i licznych opowiadań. Jego twórczość została doceniona nie tylko w Kanadzie, ale i w Japonii, Francji i Serbii. W mieszkaniu Szymborskiej spędził listopad 2019 w ramach programu wymiany pisarzy Miast Literatury UNESO (pobyt zorganizowany we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym).
Mikołaj Grynberg – fotograf, pisarz. Jego najważniejsze książki: „Ocaleni z XX wieku”, „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”, „Rejwach”, „Księga wyjścia”. Nominowany do Nagrody Nike za zbiór opowiadań „Rejwach”. Autor albumów fotograficznych: „Dużo kobiet” i „Auschwitz – co ja tu robię?”. Przebywał w mieszkaniu Szymborskiej w październiku 2019.
